“Вештачко азотно ђубриво је добро за очеве и лоше за синове” – холандска изрека.
Да би се боље разумели прави разлози деградације земљишта у европским и другим земљама, од великог значаја је недавно објављено истраживање групе научника са Универзитета Илиној у САД. (6)
У два извештаја објављена у часопису ЈЕQ (Journal of Environmental Quality) и са нешто ширим приказом у онлајн часопису Грист под насловом - НОВО ИСТРАЖИВАЊЕ: СИНТЕТИЧКИ АЗОТ РАЗАРА КАРБОН У ЗЕМЉИШТУ И ПОТКОПАВА ЗДРАВЉЕ ЗЕМЉИШТА - они износе резултате свог истраживања који ће имати огроман значај за будућност пољопривреде.
Овај тим научника (Richard Mulvaney, Saeed Khan, и Tim Ellsworth) заправо доводи у сумњу досадашње веровање да синтетички азот (у минералном ђубриву) повећава садржај карбона (угљеника) у земљишту и налази да је ситуација заправо обрнута - да синтетички азот смањује количину органске материје у земљишту.
Према њиховим истраживањима, синтетичко азотно ђубриво, коришћено кроз дужи временски период, има штетан утицај на плодност и здравље земљишта. У најкраћем они налазе да синтетичко азотно ђубриво подстиче развој микроба у земљишту који се хране органском материјом чиме се смањује садржај органске материје у земљишту. Разлагањем органске материје у земљишту његова способност да задржи органски азот опада; велики део азота онда отиче и загађује надземне воде у форми нитрата док један део одлази у атмосферу у облику азотног оксида, који је као гас са ефектом стаклене басте скоро 300 пута опаснији од угљен-диоксида (у погледу заробљавања сунчеве топлоте и повећавања глобалног загревања – прим.).
Смањивањем садржаја органске материје, земљиште постаје подложно компактизацији (стврдњавању) чиме се ограничава раст корена биљака, док само земљиште има све мању способност да задржи воду у свом саставу и постаје зависно од иригације; у исто време такво земљиште постаје рањиво на падавине (отицање воде преко поља) и подложно ерозији.
Аутори студије наводе да њихово откриће заправо није ново и да су и други истразивачи открили да синтетички азот има штетно дејство на здравље земљишта. Грист наводи цитат из књиге чувеног британског агронома Алберта Хауарда - The Soil and Health, из 1947 – у коме он наводи да коришћење вештачког ђубрива, посебно синтетичког азота, наноси неизрециву штету: “Присуство додатног комбинованог азота у форми која је лака за асимиловање, стимулише раст плесни и других организама који у потрази за органском материјом потребном за енергију и за изградњу микробиалног ткива, прво користе хумус па онда отпорну органску материју, што цементира честице земљишта.”
Овај закључак већ дуго кружи у редовима органских фармера. У стручном есеју који је објављен у антологији радова "Fatal Harvest Reader" из 2002-ге године, органски фармер Џејсон Мекини каже:
“Вештачко ђубриво почиње разарање биодиверзитета земљишта са умањивањем улоге бактерија које везују азот и повећањем улоге свега што се храни азотом. Ови организми онда убрзавају декомпозицију органске материје и хумуса. Како опада количина органске материје мења се физичка структура земљишта. Са мање пора и мање сунђерастог квалитета земљиште постаје мање ефикасно у задржавању воде и ваздуха. Потребно је више наводњавања. Вода отиче кроз земљиште повлачећи са собом хранљиве материје које више немају ефективну подлогу за коју би се држале. Са мање расположивог кисеоника успорава се раст микробиологије земље и сложени екосистем биолошке размене се урушава.”
Разултати истраживања о задржавању азота у земљишту на експерименталним пољима, до којих су дошли ови истраживачи, поклапају се са резултатима из праксе: уместо да се количина азота у земљишту све више повећава додавањем синтетичког азота – садржај азота у земљишту опада. Једини закључак по њима је да губитак органске материје у земљишту доводи до опадања способности земљишта да задржи азот, па земљиште током времена тражи све веће и веће додатне количине синтетичког азота (да не би дошло до опадања приноса – прим.).
Иако су овакви разултати били чести у научним истраживањима они су ретко били признати, каже ова група научника, вероватно зато што је пракса коришћења минералног азотног ђубрива била више усмерена ка стицању краткорочне економске добити, а мање ка обезбеђивању одрживости здравог пољопривредног земљишта.
Референце:
(6) New research: synthetic nitrogen destroys soil carbon, undermines soil health
Ратко Каролић