Планирање сетве и садње
Приликом планирања повртњака у овој години веома је важан план сетве и садње. За то је потребно направити списак свих култура које ће се гајити, као и које су количине потребне током године. На основу тога се процењује колика је површина потребна за сваку изабрану културу. Списак поврћа поделити у 3 групе према томе колико хранљивих материја требају за раст и плодоношење.
Башту поделити на 4 дела. У једном делу, који ће бити обилно нађубрен компостом или стајњаком сејати парадајз, паприку, купусњаче, тиквице, празилук ...
У другом делу, којем се додаје мање компоста, сејати зелен, ротквице, спанаћ...
У трећем , у који не додајемо ђубриво посејати пасуљ, грашак, зачине ...
Четврта целина резервисана је за вишегодишње биљке.
Следеће године ротирати усеве и у делу који је био обилно нађубрен посејати или засадити поврће којем треба мање хранљивих материја. Ова ротација усева назива се плодоред и важна је агротехничка мера која доприноси добијању квалитетних и здравих плодова.
Следећа метода, али не и мање важна је примена мешовите сетве и садње. Давно је примећено да поједино поврће боље успева када се нађе једно поред другог, док се неке биљке једноставно не воле. Сем позитивног утицаја на повећање приноса, мешовита садња омогућава и међусобну заштиту биљака од разних штеточина. Има много добрих комбинација али за почетак:
- грашак сејати поред салате, шаргарепе, мирођије, купуса, ротквица, а избегавати црни и бели лук,
- салата воли да расте поред грашка, јагода, краставаца, купуса, празилука, црног лука, у принципу једино не воли першун.
- црни лук воли шаргарепу, парадајз и краставце, а не прија му да расте поред пасуља, купусњача, грашка и празилука.
На једној леји ширине 120цм могу се посејати или засадити 3 до пет редова главних култура, а између њих се сеје међукултура: разне салате, ротквице, млади лук, влашац и друге културе кратке вегетације.
Нацртати у размери парцелу одвојену за повртњак, поделити је на 4 дела већ према количинама које су потребне и уцртати леје и стазе. Затим у леје унети планирано поврће, као и шта ће се сејати или расадити по њиховом подизању са леје. По отоплјењу снега, оставити земљиште да се добро оцеди и просуши. сетву и сађење обавити у оцеђено и загрејано земљиште. Семе у хладној земљи спорије клија и чека топлије дане, тако да се журбом не постиже жељени резултат, а то је ранија берба.
наставиће се..
Снежана Огњеновић
Текст преузет са https://www.zdravahrana.com