Начин измене матице зависи од биолошког стања пчелиње заједнице (дуже време без матице, трутуша, лажне матице) и спољашњих прилика: Безпашно раздобље и временски утицаји (хладно, кишовито, ветровито, суво и јако вруће време).
Да би примила младу оплођену матицу, пчелиња заједница мора бити правилно припремљена. То значи да приликом њеног додавања не сме имати стару матицу, нити младу неоплођену матицу, нити један матичњак, а мора имати своје или додато радиличко легло свих стадијума (од јајашца до поклопљеног легла).Млада оплођена матица најчешће се додаје при прављењу нове пчелиње заједнице, зато што се стара физиолошки исцрпила или умрла. Према томе се мења и поступак припреме пчелиње заједнице.
Прављење нове основне или помоћне пчелиње заједнице
Из јаких основних производних пчелињих заједница узмите три до пет оквира с леглом свих стадијума и пчелама (пазите да не узмете матицу) и два оквира са поленом и медом. Такву нову пчелињу заједницу морате преселити на ново место удаљено барем 5 километара од основне заједница како се пчеле сабирачице из нове, не би вратиле у стару пчелињу заједницу. Након 6, а најкасније 24 сата (да пчелиња заједница осети да нема матицу и не стигне извући своје матичњаке), додајте новој пчелињој заједници младу оплођену матицу у кавезу.
Замена старе (физиолошки исцрпљене) матице у производној пчелињој заједници
Матица физиолошки исцрпи за пет година, при интензивном пчеларењу за две године, а при сељењу на пет паша годишње, већ за годину дана. Стару матицу требате наћи и усмртити, а након 6, а најкасније 24 сата додајте кавез с младом оплођеном матицом. Стара је матица већ исцрпљена, а млада ће тек почети интензивно нести и увести пчелињу заједницу у зиму с много младих пчела што је основа доброг пролећног развоја пчелиње заједнице.
дипл.инг.пољ. Ненад Стефановић