У овом месецу број ћелија у саћу са леглом се знатно повећава. Пчеле радилице заједно са матицом чине крајње напоре да изврше обнову друштва¸ тј. да овогодишњим пчелама што пре замене прошлогодишње што је уосталом од велике важности и за пчелара¸ пошто од почетка марта до цветања багрема има свега шездесет дана¸таман толико колико је најмање потребно за пуно развиће једног доброг друштва.
Да се са успехом и брзо обнови једно пчелиње друштво¸ треба да има:
- доста пчела радилица способних да негују легло¸ за овај су посао способне оне које су добро зимовале¸
- матицу способну да залеже оплођеним јајима све ћелије које радилице припреме за легло¸
- обилну количину хране¸ мед и цветни прашак¸
- исправно гнездо¸ сатове са радиличким ћелијама¸
- довољно пчела радилица за доношење свежег нектара¸ цветног прашка и воде¸ друштво које поседа преко 5 улица гнезда.
Пчелиње друштво лишено једног или више напред побројаних услова¸ или ће заостати у развоју или ће пропасти. Стога је врло важно да пчелар искористи први топао дан да прегледа кошнице и том приликом утврди станје у коме се налазе и на основу нађеног стања предузме мере да се свако друштво оспособи за нормалан развој.
За исправљанје недостатака у обзир долазе следеће радње:
- Сужавање гнезда на онолико оквира¸ колико пчеле стварно поседају¸ при чему треба одстранити оквире са неисправним саћем¸ са трутовским ћелијама¸ без радиличког легла¸ сувишне оквире са медом ставити иза преградних дасака¸ а цело гнездо утоплити.
- Смењивање неисправне матице која има шарено радилично легло или доста трутовњака¸ односно ћелија са трутовским леглом¸ резервном матицом из нуклеуса или припојити друштво са лошом матицом неком нормалном друштву.
- Допуна резервне хране ако у суженом гнезду и у сатовима ван преградне даске нема 4—5кг меда.
- Сужавање лета за време додавања хране или недостатка добре паше у циљу спречавања грабежи.
Познавање стања у пчелињаку је веома важно за успешну производњу. Први пролећни преглед треба извршити што раније и евидентирати затечено стање. У циљу стварања боље прегледности Свеску евиденције стања у пчелињаку¸ предлажемо да уредите на следећи начин. За свако пчелиње друштво треба одредити једну страницу и на врху написати број друштва на основу ког се врши његова идентификација. У колони јачина друштва треба уписати колико друштво запоседа улица¸ на први поглед кад пчелар подигне поклопну даску.
Текст преузет из "Српског пчеларског календара" за 1953.