Zdrava Srbija Instagram

Жалфија (Кадуља)


Зачинско и лековито биље, 24.01.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share



Природни антибиотик широког спектра дејства

За шта се употребљава жалфија?
Сам назив жалфије на латинском Салвиа потиче од речи салваре, што значи спасити, излечити, јер су је још стари Римљани веома користили у лечењу разних болести, а оффициналис значи лековит. На енглеском реч за жалфију саге, означава мудрост, а користили су је за стимулисање концентрације, за повећанје памћења, а сматра се да дориноси и дуговечности.

До открића антибиотика, чај од жалфије је коришћен код упала грла, ждрела, промуклости, упала унутрашњих органа, за вагинална испирања, код туберкулозног знојења, глјивичних инфекција. У медицинском смислу жалфија је антибиотик широког спектра. Примењује се и за регулацију знојења, код топлотних таласа у климаксу, код поремећаја менструације, за јачање нерава, за прочишћавање јетре, код реуматизма.

Листови жалфије су коришћени за чишћење зуба и десни, а данас се често екстракт жалфије додаје у пасте за зубе. Примењује се и као зачин у кулинарству. Утиче и на процесе варења и лученја жучи. Користи се за смањенје лучења пљувачке код Паркинсонове болести. Дојиље које желе да престану са дојењем користе је свакодневно за заустављанје продукције млека. Жалфија се примењује и за релаксацију, код нервозе, напетости и вртоглавице. Примењује се и као општи тоник код умора, нервне исцрпљености, ослабљеног имунитета, слабе меморије и концентрације. Жалфија је састојак крема против различитих инфекција коже и шампона против перути.



Како делује жалфија?
Жалфија делује антисептично, па се примењује за гргљанје, испирање грла код упала грла, афти. Жалфија делује антимикробно и спазмолитично (опушта глатке мишиће). Смањује лучење зноја и пљувачке, а регулише и знојење. Жалфија је природни конзерванс, јер делује антимикробно. Захваљујући својству да спречава развој вируса, примењује се и у мастима против херпеса. Делује адстригентно, па се споља примењује за заустављање крварења рана, али и за дезинфекцију рана и чирева. Пошто делује спазмолитички, користи се и за инхалацију код астме, бронхитиса, али и код инфекција дисајних путева, јер делује и антимикробно.

Шта кажу научна истраживања?
Комисија Е одобрила је употребу жалфије код благих поремећаја варења и за спречавање прекомерног знојења, а споља за упале слузница уста и грла. Истраживањима је потврђено да жалфија доприноси смањенју знојења у менопаузи. Естрогено дејство жалфије може допринети регулацији менструалног циклуса, болним менструацијама и смањити лучење млека код дојиља, које желе да прекину дојенје. Етарско уље жалфије делује антимикробно, адстригентно и релаксантно.

Како се узима жалфија?
Жалфија се користи у виду чаја, тинктуре, етарског уља. За унутрашњу употребу, кашика чаја жалфије се прелије шољом воде и кува 3-5 минута, а за спољашњу примену (испирање, дезинфекција) се не кува, већ се чај жалфије прелије кључалом водом, поклопи и остави да одстоји пола сата, после чега се процеди и испира неколико пута дневно. Етарско уље жалфије је одговорно за њена антисептична својства, па је зато битно не кувати чај и поклопити, да етарско уље не би испарило. Код унутрашње примене чај се кува, да би испариле компоненте које могу деловати конвулзивно, ако се користе у великим дозама.


У којим случајевима се не сме користити жалфија?
Не смеју је користити труднице, дојиље и епилептичари. Дуготрајна интерна употреба може довести до повећане склоности ка конвулзијама.

Која нежелјена дејства могу да се јаве при примени жалфије?
Жалфија може проузроковати мучнину, повраћање, вртоглавицу. Тујон, један од састојака жалфије, је неуротоксичан и може изазвати конвулзије.

Са којим лековима истовремено не треба примењивати жалфију?
Теоретски не препоручује се употреба са антиконвулзивима.


Bookmark and Share

Mala Pijaca