Zdrava Srbija Instagram

Ким


Зачинско и лековито биље, 04.03.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


Ким се гаји ради плодова и етарског уља. У плодовима се налази 4-6% етарског уља. Плодови кима употребљавају се у пекарству и посластичарству а етарско уље у медицини , козметици. Главни састојак етарског уља је карвон. Садржај карвона у етарском уљу креће се од 53-65%. Поред етарског уља плодови кима садрже и масно уље које се употребљава у индустрији сапуна.

У нашој земљи ким се мало гаји. Двогодишња је биљка.Успева у врло различитим условима.Годи му већа влажност ваздуха док му суви и хладни ветрови наносе знатне штете. За гајење кима најбоље одговарају растресита, дубока, умерено влажна и плодна земљишта.

Најбољи предусеви киму су ђубрене окопавине и није пожељно да се ким гаји дуже време узастопно на истом земљишту.

Обрада земљишта изводи се обавезно у јесен, што раније и што дубље. Ђубрење се обавља минералним ђубривима.


При гајењу кима веома је значајно ђубрење фосфорним ђубривима, јер она утичу на повећање количине етарског уља у плодовима и на његов квалитет.

Ким се може сејати директно на стално место , или размножавати расадом. Болје је да се размножава директним сејањем семена. Сетву треба обавити рано у пролеће , још у марту.

Сетва се врши у редове на растојанју 30-40 између редова. За сетву хектара потребно је 7-8 семена. Семе се сеје плитко па је потребно извршити ваљанје по сетви. Ким се може гајити и тако што се усејава у неки заштитни усев, најчешће у пивски јечам.

Нега усева састоји се у прашењу, прихрањивању и плевљењу..

Од болести ким напада пламењача а од штеточина кимов мољац. Веће штете наноси мољац па сузбијању ове штеточине треба посветити посебну пажњу. Плодови кима неравномерно сазревају што доводи до тога да ако се жетва не обави на време долази до осипања плодова. Најподесније време за жетву кима је када плодови почињу да добијају мрку боју.То је обично крајем јуна.

Ако семе кима због неповољних временских услова у току жетве изгуби своју природну боју може се употребити за добијанје етарског уља. Принос кима је различит. Ако се гаји као чист усев може се добити 1000-1200 семена а са заштитним усевом 700-1000 .


дипл.инг.Снежана Стојковић-Јевтић саветодавац за ратарство и повртарство




Уље црног кима

Најзначајнији производ црног кима је уље, које у себи садрзи стотинак активних супстанци. Добија се од зрелих семенки, хладним цеђењем. Ово уље садржи који шири бронхије и опушта мишиће и који снижава холестерол, подстиче лучење жучи и олакшава варење хране. Поред тога уље црног кима лечи болести плућа, бронхијалну астму, мигрену, спречава опадање косе и гојазност. Такође има и антибактеријско дејство.

Када се дуже време користи отклања симптоме реуматизма, дијабетеса, тежих упала и повишеног притиска. Зато би оболели од оваквих болести требали конзумирати храну оплемењену уљем ове биљке, у периоду од пола године. Уколико се у том периоду води и здрав начин живота могуће је ослободити се симптома болести, а некада и болести у целини.

Уље црног кима препоручује се као додатак салатама и за преливање већ готове хране. Мозе се додавати и пред крај кувања али не треба га користити за дуга пржења да се не би уништиле лековите материје.

За лечење болести уље треба узимати по 25 капи три пута на дан, а здраве особе свега 25 капи дневно.




Чај од црног кима против бронхитиса и кашља

Једну велику кашику црног кима, једну малу кашику камилице и пола мале кашике аниса умешати у једну шољу топле воде. Оставити да одстоји 10 минута, процедити, засладити медом и пити неколико пута дневно.





Bookmark and Share

Mala Pijaca