Zdrava Srbija Instagram

Зова - Базга


Зачинско и лековито биље, 24.02.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


() - баз, база, базговина, црна базга, цма зова, зова, зовика...



Зова или базга расте као грм или дрво високо 3 до 10 метара. На доњем делу стабла кора је светлосмеђа, а у горњем делу сиво-бела, помало избраздана и брадавичаста. Већ у близини земље избијају пострне крхке и лако ломљиве гране. Дрво окружује плутаста, бела и веома лагана срж. Супротни листови неправилно су перасти с јајастим, зашиљеним, тамнозеленим лискама, које су по рубу тестерасто назубљене.

Цветови су сакупљени , а боја им је бела до жућкасто-бела. Из цветова се развијају бобице, у почетку зелене, затим црвено-смеђе и на крају сјајноцрне. Бобице су мале и сочне. Цветови су јаког и веома угодног мириса, који у сувом стању постају блажи. Укус цветова је горкаст и ароматичан. Сирове бобице (плодови) имају непријатан укус, док су припремљени као компот укусни.

Расте на рубовима шума и осунчаним шумским крчевинама, на запуштеним местима и у близини насеља. Млади избоји и млади листови беру се у пролеће, цветови за време цватње, плодови након дозревања, а кора од фебруара до новембра.

Чај од листова и младица зове користи се за поспешивање излучивања мокраће, накупљене течности у телу, за леченје шећерне болести као и за цишћење и побољшање крви.

Чај од цветова зове користи се у лечењу прехладе, бронхитиса, кашља, грипа, почетне упале плућа, јаке кијавице, богиња, шарлаха, тешког дисања, астме, код почетне туберкулозе и код свих реуматичних болести.

Кора од грана и стабла користи се за припремање чаја којим се одстрањују потешкоће код мокрења, сметње у раду бубрега и мехура, лечи водену болест, разне едеме те тврду столицу.

Код ње су корисни и цвет, и кора, и плод, и лист, и корен. Нека у вашој кући увек буде зове.

Цај од њених цветова помоћи ће да се презнојите код било ког облика прехладе или грипа, што ће знатно олакшати болест. Суштина је у томе што се са знојем избацују све штетне материје које су болести допринеле. Зова спира болести и тако што поспешује мокрење и олакшава га.

Чајеви од коре помажу код регулације столице и олакшавају мокрење, али се мора помно и пажљиво дозирати, јер претеране количине могу бити опасне. Употребљава се једна мања, и то равна (никако напуњена!) кафена кашичица за једну шољу.
У току дана сме да се попије само једна кафена шољица - максимално две - и то у већим размацима, гутљај по гутљај.



Зрели плодови зове су такође врло корисни. Поред многих других за здравље важних материја, ове бобице, наравно када су потпуно зреле, имају више витамина него и једна позната намирница. Пошто се не једу свежи, плодови зове се кувају било као компот, било као џем. Лековито делују против несанице.

Сок од свежих бобица користи се у лечењу (неурлагија фацијалног живца), за јачање, за благо регулисање столице, чишћење крви, умирење стомачних грчева и цревних колика, за апетит и побољшање циркулације крви .

Рецепти

Лековити напитак
Са 2 кључале воде прелити 7-8 листића зове и кувати на тихој ватри осам минута. Након тога процедити, засладити кашичицом меда и пити. Чај је инзваредан за чишћење крви, осипа, те против болести јетре, бубрега, плућа, желуца и црева.

За искашљавање
Направити мешавину од по 30 цвета зове, подбела, те од 20 цвета белог слеза и коморача. Три супене кашике мешавине попарити са 400 кључале воде, затим поклопити и оставити да стоји два сата. Процедити и пити топло, на свака два сата по једну кашику.


Bookmark and Share

Mala Pijaca