Zdrava Srbija Instagram

АМБРОЗИЈА


Цвеће, 24.07.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


Амброзија (Ambrosia artemisifolia) је једногодишња биљка, висине 1 - 1.5 метар. Корен је вретенаст, стабло усправно, разгранато, посуто грубим длачицама, на пресеку четвороугаоно. Изгледом подсећа на жбун.Листови су јајоликог облика, претежно наспрамни,јако изрезани у уске режњеве. Са горње стране су тамније, а са доње светлије зелени. Цветови су скупљени у дуге гроздасте цвасти на врху стабљике и грана.


Цвасти су једнополне. Мушке главице су полулоптасте, на кратким дршкама, висеће, широке 4 до 5 mm. Женске су у пазуху горњих листова, испод мушких. Цветови мушких главица су бледожути, по 10 - 15 их је заједно, док су женски појединачни. Цвета од јула до септембра. Величина рошке (ахеније): 2,5 - 3,2 x 1 - 1,7 x 1,5 - 2 mm, а семена: 1,5 - 2,5 x 0,7 - 1,5 x 1 - 1,7 mm. Тежина 1000 семенки је 2,5 грама.



Порекло и распрострањеност


Пореклом је из САД-а. Сада је највише заступљена у Европи и Америци, а затим и у Азији и Океанији. У Европи, коју осваја невероватном брзином, може се наћи око 20 врста амброзије. Веома је распрострањена на овом подручју. Некада се јавља масовно. Расте на ораницама и рудералним стаништима, претежно на лакшим, плодним, умерено сувим земљиштима, највише у умереној, топлој клими. Семе клија у пролеће, а зри од септембра до новембра. Ниче у другој половини пролећа и цело лето. Цвета у касно лето и јесен, од почетка јула до раних мразева производећи полен. Термофилна је биљка и биљка кратког дана.



АЛЕРГИЈА НА АМБРОЗИЈУ


Амброзија је ливадска биљка, која за човека производи много већу штету, него корист. Код људи који су осетљиви на њен полен изазива алергијске реакције, највише у августу, а потом и у јулу и септембру. Ако се алергијска кијавица код људи који болују од алергијске астме јавља крајем августа и почетком септембра, може се закључити да се ради о полену амброзије. Код нас је алергија на амброзију врло раширена, јер се биљка прилично размножила. Алергија на амброзију припада у групу поленоза, алергијских болести које изазива полен. Осим што је штетна када расте међу усевима, много је већа штета што се сматра да је око 10 посто становништва алергично на њен поленов прах. У Сомбору, концентрација амброзијиног полена у ваздуху преузима примат над концентрацијом полена осталих коровских биљака.



УТИЦАЈ ПОЛЕНА АМБРОЗИЈЕ НА ОРГАНИЗАМ


Полен амброзије изгледа као кугла са шиљцима, односно има мале кукице којима се закачи за слузокожу горњих дисајних органа и тако ствара велике алергијске проблеме: кијање (и више од десет пута узастопно), свраб у носу, цурење из носа, сузне и црвене очи, кашаљ, отежано дисање са осећањем недостатка ваздуха. Осим респираторних тегоба дешавају се и промене на кожи у виду црвених печата и свраба, а могу да настану и компликације на органима за варење. Особе алергичне на амброзију би требало што мање времена да проводе у природи, да затварају прозоре ујутро и увече када је концентрација полена амброзије највиша, као и да се у случају наведених тегоба јаве лекару ради савета и фармаколошке терапије.


ОД АГРОТЕХНИЧКИХ МЕРА ЗА СУЗБИЈАЊЕ А. АРТЕМИСИФОЛИА ПРЕПОРУЧУЈЕ СЕ ДРЉАЊЕ У ФАЗИ НИЦАЊА, ОДРЖАВАЊЕ УСЕВА У ЧИСТОМ СТАЊУ И КОШЕЊЕ ЗАПУШТЕНИХ (РУДЕРАЛНИХ) СТАНИШТА.


У циљу сузбијања амброзије у усеву кукуруза препоручује се примена хербицида Callisto, Lumax 537.5 SE, Casper 55 WG, Banvel 480 S, Peak 75 WG, у усеву пшенице ефикасан је Peak 75 WG,
-у сунцокрету амброзија успешно сузбија препаратом Gardoprim Plus Gold 500 SC.




ЗАНИМЉИВОСТИ


У старогрчкој митологији, амброзија је понекад била храна, а понекад пиће богова, често приказивана као биљка која пружа вечност и бесмртност ономе ко је користи. Донета је боговима на Олимп од стране голубова, како наводи Хомер у "Одисеји".








ЛИТЕРАТУРА

Атлас корова, Таиб Шарић, Завод за уџбенике и наставна средства, Сарајево, 1991.
Алергије: спречити-препознати-лечити, Марија Требен, Алгоритам, Београд, 2005.




Текст преузет са http://www.agroinfotel.net/


Bookmark and Share

Mala Pijaca