Пореклом је из Јапана или Кине. То је прелепа собна биљка, која захтева посебну негу. Веома је осетљива на топлоту. Њено гајење је прилично тешко и сложено.
Има дугуљасто тамно зелено лишће, које је на ивицама изрецкано. Цвета од месеца децембра до маја, а цвет јој је прелеп, крупан и раширен. Има је више врста: са белим, црвеним, крем, роза и наранџастим једноставним и дуплим цветовима.
Не шкоди јој хладноћа до 2°, али јој никако не прија топлота већа од 8 до 10°. Воли свеж ваздух и доста светла али се не сме изложити директном јаком сунцу. Због нагле промене температуре и мењања места, као и сувишног заливања пожути и отпадне јој лишће.
Не воли превелике саксије, а успева у лакој растрестој земљи. Не треба је пресађивати сваке године већ сваке треће или четврте јер од честог пресађивања мање цвета. Најбоље је дати стручњаку - цвећару да је пресади јер је ова биљка веома осетљива.
Камелија се може изнети напоље у башту још у мају месецу и укопати са саксијом, али на место које је изложено само јутарњем сунцу. Заливати је треба само устајалом кишницом или меком водом, а пупољке повремено оросити чистом млаком водом помоћу фине прскалице.
Кад прецвета и заврши раст, што се може видети по новим листовима и пупољцима, долази период мировања, такозваног засушења. Тада је треба ређе заливати али чешће прскати. Треба пазити да се приликом засушења грумен земље у саксији никада сасвим не осуши. Овај период засушивања траје отприлике 5 до 6 недеља.
Крајем септембра или половином октобра опет је треба унети у собу која се загрева, то јест на умерену температуру и ставити је уз прозор. Када се покажу пупољци може се отпочети са заливањем.
При доброј нези, пажљивом заливању и на сталном месту даће добре резултате приликом цветања. Ако се на биљци покаже жуто и шарено лишће то значи да је заливање било прекомерно и да жилице труле. Да би се даље жућење лишћа и трулење корена спречило, треба биљку пресадити у другу саксију и свежу земљу.